איך אהבתי את פלאש, התאכזבתי, התבאסתי, והתאהבתי מחדש בהקס

openfl

(Itzik Arzoni) #1

####פלאש זו אהבה
יותר מ10 שנים אני מתכנת פלאש. גדלתי בקהילת הפלאש הישראלית, פלאשו, ומהם התפתחתי ולמדתי והגעתי לאן שהגעתי.
פלאש בשבילי היא אהבה, מכל כך הרבה סיבות. לא סתם האנשים הכי מעניינים מעולם הפיתוח שהכרתי, היו פלאשיסטים (טוב, אולי אני משוחד :wink: )

וכמו כל חברי הפלאשיסטים, התבשרתי בבשורה המרה, פלאש כבר לא נתמכת בדפדפנים של איפון. וזהו, זה היה הסימון של תחילת הסוף של פלאש. מאז, כמו בסרט של פנטזיה, שאטריו מנסה עד הרגע האחרון להציל את ארץ פנטזיה, אבל היא התפוררה לו בכל כיוון אפשרי, כך אני הרגשתי עם פלאש. ותמיד האמנתי. תמיד. אבל זה לא הספיק.

בסופו של דבר, ואני מודה שזה קרה לי מאוחר יחסית, נאלצתי להתמודד עם הבשורה - עלי לזנוח את פלאש, כי עוד מעט כבר לא תהיה בה עבודה. הבנתי את זה בעצב רב. כי את פלאש אני אוהב.

אני מניח שמה שאהבתי בפלאש, זה מה שכל מתכנת שאוהב את מה שהוא עושה, יגיד שהוא אוהב בשפה שבה הוא מתכנת. אבל אני נשבע שזה אותנטי. לא רק שזו שפה אינטואיטיבית להבנה, למי שמתכנת בה, היא גם משולבת עם העורך שהוא ללא ספק, עדיין הטוב ביותר לאינטראקציה ואנימציה אינטראקטיבית, והשפה מתארת בצורה כל כך ישירה את מה שקיים. הגמישות של פלאש היא ענקית. והיופי הנהדר של השפה הזו, הוא שהיא מושכת אליה אנשים מיוחדים מאוד - כאלו שמפותח אצלם גם החלק הלוגי תכנותי, וגם החלק העיצובי יצירתי. כאמור, לא אנשים משעממים.

####התקווה?
על הקס שמעתי מזמן. והיא נראתה לי שפה חזקה מאוד, אבל מסובכת למדי שלא שווה להשקיע בה, בעיקר לא אם יש את פלאש. מאז היא התחזקה, והפכה לדבר מאוד יציב, ואפילו פשוט יותר. על הדחיפה הגדולה לעבור להקס אני צריך להודות דווקא ל @Michael , שכפי שהסתבר, כמה שנים קודם, אני דחפתי אותו לעבור להקס… ולא התאכזבתי.

פלאש מתה? יחי OpenFL

הבשורה הגדולה היא OpenFL. למה? כי לא רק שהיא בנויה על גבי הקס, היא מחקה באופן מושלם את צורת הפיתוח של פלאש. הקס היא שפה מאוד גמישה, אפשר לתכנת בה הכל בהכל, OpenFL מאפשרת לתכנת בצורה של פלאש, עם מבנה של מוביקליפים וספרייטים וכל מה שהתרגלנו אליו.
ואז עברה בי ההתרגשות הגדולה ביותר. לא רק ש OpenFL מאפשרת לי את כל האפשרויות העצומות שפלאש נתנה לי, ולא רק שבאמצעותה אני יכול לייצא את אותו הקוד לדפדפנים, ולסלולרים ולמחשבים וגם לפלאש, היא הרי בנויה על הקס, והקס בעצמה היא שפה עצומה בעלת יכולות כמעט בלתי מוגבלות, ולה נכתבו מספר רב של ספריות שמעולם לא היו בפלאש, והספריות הגדולות שנכתבו לפלאש, עברו תרגום להקס על גבי OpenFL.
ממגוון רחב של אפשרויות שפלאש נתנה לי, הגעתי למגוון של אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות.

זו הקס בשבילי. לכן מיכאל ואני פתחנו את הפורום הזה.

###נב: התרגשתי עוד יותר לגלות שהמפתח של OpenFL אוהב את פלאש לא פחות ממני.
ניתן לצפות בו מכריז על השפה מ2013, בוידאו הזה. מאז, OpenFL התפתחה מאוד ונהייתה כלי חזק ביותר לתכנות בסגנון פלאש. והיפה ביותר בה, זה שהיא כתובה כולה בהקס!

(מיכאל שלמה) #4

אחחחח האהבה ממש נשפכת מהמילים :slight_smile:
פוסט מצויין!

תודה :blush: על זה נאמר… “שלח לחמך על פני המים, כי ביום מן הימים תמצאנו” אני כ"כ מאמין בעיקרון הזה!

אין ספק ש-openFl היא בשורה של ממש לפלאשיסטים,OpenFL מאפשרת, מעבר למעבר החלק וההרגשה הביתית, גם פתח לפלאשיסט להרחיב את עולם התוכן שלו ולהתחיל בקלות לייצא למספר שפות עצום שרק הולך ומתרחב.
כמו כן, בגלל שהקס היא Open source ונתמכת כיום ע"י צוות של מפתחים הסיכוי שהפלאשיסט יתלה לייבוש על חבל הכביסה של חברת תוכנה מפלצתית זו או אחרת הינו נמוך יותר.
וגם… עכשיו כשאני חושב על זה… עם עם צוות כ"כ קטן (יחסית לשפות/ספריות קוד פתוח אחרות) מגיעים לתוצרים כ"כ גדולים… מה יהיה כאשר הקס תהפך למפלצת? מפחיד אותי לחשוב על זה…

מה שאותי מושך בהקס, זה הגמישות הבלתי נתפסת של השפה, שאפשר על ידי כמה שורות קוד, שכתובות בהקס כמובן( :smiley: ) לשנות את לגמרי את האופן שבו מתנהגת השפה. וקצת נוסטלגיה… כשהייתי קטן יותר, תמיד רציתי לשלוט בהרבה שפות, נגיד… c++ מגניבה אותי בגלל המהירות שלה ובגלל שהיא נחשבת (יחד עם c) לשפות הכי יעילות, גם תמיד רציתי להיכנס לעולם ה-web, פלאש כי היא ממש מגניבה! פייתון סתם כי כולם מתלהבים מזה :slight_smile: אבל מה לעשות שאי אפשר ללמוד הכל! ואז… באה הקס!! ( “One language to rule them all” ) ופתרה לי את כל הדילמות!
מה גם, אומנם אני לא בדיוק נכוותי מהחלשות פלאש כי לא עבדתי בזה באמת אף פעם, היית צעיר מדי, אבל ללא ספק הרגשתי את זה, ועכשיו עם הקס אין לי את החשש הזה, כי אם תצא איזו שפה ממש מגניבה לשוק (ובימים אלה יש שפות חדשות כמו זבל בשוק…) אני פשוט אתכנת אותה בהקס!
עכשיו נותר לי רק עוד שפה אחת ללמוד Ocamel - השפה שאיתה בנו את הקס! ומי יודע אולי יום אחד הקס תייצא Ocamel :slight_smile: זה כמו לעשות טרול לשפה ><

חחח הזכרת לי את הפוסט הזה

אז למה לתכנת הקס?
(Itzik Arzoni) #5

ואו, לינק מעולה, מיכאל !