ללמוד את היסודות של הקס תוך כדי קריאת קוד

guide

(Itzik Arzoni) #1

הקס, כשפה, דומה למדי לפלאש, ואפילו קצת ל ג’אווהסקריפט, אבל עם הרבה יותר הגנה עבור המתכנת, והרבה יותר גמישות לעשות דברים מורכבים יותר.
בעיני, כמתכנת פלאש, הדרך הטובה ביותר ללמוד הקס היא פשוט להתחיל מ OpenFl. ככה עקפתי את המגבלה, ואני עדיין נמצא בעולם החמים והמוכר של תכנות פלאש, אבל בהקס. אבל אז זה נראה כאילו אין הרבה הבדל בין פלאש להקס, ואם ככה, למה בכלל לעבור להקס, אם יש את פלאש ואת AIR?

להקס, כשפה, יש הרבה מאוד יכולות מוגברות, חלקן נוצרו כאילוץ, של השפה לתת אפשרות סטנדרטית לתכנת באופן אחיד עבור כל שפה. זהו ה Abstract (לא להתבלבל עם הקונספט של מחלקה אבסטרקטית, למי שמכיר). חלקן נוצרו כדי לאפשר לקהילת הקוד הפתוח להרחיב את יכולות השפה הרבה מעבר למה שהקומפיילר מאפשר. זהו ה Macro (למעשה, זה קוד הקס, שרץ לפני הקומפילציה של התוכנית, ומשנה ומוסיף לתוכנית. לא להתבלבל עם Pre Compiler).

כדי ללמוד על הדברים האלו, אפשר מצד אחד לקרוא את כל הדוקומנטציה של הקס, מצד שני, לקרוא טוטוריאלים, וללמוד תוך כדי עשייה. שני אלו חשובים ביותר, כמובן. אבל מי שרוצה להתחיל ללמוד רק מה הם יכולות השפה, ולראות כיצד משתמשים בהן, יכול לקרוא את הפוסט הזה בבלוג. הוא מכיל מחלקה אחת ענקית, עם המון הערות ודוקומנטציה, אשר מסבירות את כל המבנים הלוגים, האבסטרקטים והמקרואים שהשפה מאפשרת. ותאמינו לי, זה המון!

מי שרוצה לראות את זה עובד, יכול לפתוח את הדף הזה, זהו אתר שנוצר על ידי יוצרי הקס, שמאפשר להכניס קטעי קוד, ולאות כיצד הקומפיילר מריץ אותן, ואפילו איזה קוד JS נוצר מהם.

הנאה מובטחת :smiley:

(מיכאל שלמה) #2

מצויין!
אני רק אוסיף שה-try.haxe.org וכל האתרים הרשמיים של הקס נבנו בהקס(גם הקליינט וגם הסרבר סייד), כמו כן, ב-try.haxe אפשר גם לקמפל ל-SWF.